Mateusz
Stańczyk

Adwokat.
Partner.

Mateusz Stańczyk

Adwokat.
Partner.

mateusz.stanczyk@smmlegal.pl

Specjalizacje

innowacyjne zamówienia publiczne

prawo energetyczne

prawo korporacyjne

prawo rynku kapitałowego

Wykształcenie

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Zrzeszenia

Warszawska Izba Adwokacka

Języki

angielski, francuski

Specjalizacje

innowacyjne zamówienia publiczne

prawo energetyczne

prawo korporacyjne

prawo rynku kapitałowego

Profil

Adwokat z ponad 8-letnim doświadczeniem w prawie korporacyjnym i rynku kapitałowego. Od blisko 7 lat zarządza projektami prawnymi związanymi z wykorzystaniem środków publicznych (w tym UE) w celu finansowania inwestycji, innowacji oraz nauki.

Doświadczenie

Wspiera biznes, naukę i sektor publiczny w zagadnieniach związanych z finansowaniem innowacji i z zieloną transformacją. Doradzał spółkom notowanym na GPW, w transakcjach M&A, JV oraz projektach związanych z nabyciem i zarządzaniem infrastrukturą przedsiębiorstwa. Przyczynił się do utworzenia dwóch publicznych instrumentów inwestycji na rynku venture capital o wartości ponad 1 mld złotych. Ma doświadczenie w tworzeniu i opiniowaniu regulacji wewnętrznych w spółkach sektorów regulowanych.

Szczególnie interesuje się zagadnieniami dotyczącymi zielonej energii. Zrealizował 11 zamówień na usługi innowacyjne w trybie przedkomercyjnym, w tym 10 realizujących założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Angażuje się w popularyzację w Polsce możliwości finansowania innowacji z programu unijnego Horyzont Europa.

Przewodził zespołowi prawnemu realizującemu trzy zamówienia na przełomowe technologie w obszarze magazynowania wodoru oraz jego wykorzystania w transporcie kołowym i ciepłownictwie. W 2023 roku otrzymał imienne wyróżnienie Ministra Klimatu i Środowiska za pracę na rzecz Porozumienia Wodorowego (Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej). W 2024 roku SMM Legal otrzymała za działania mecenasa Stańczyka nagrodę za wieloletni wkład w budowanie otoczenia prawno-legislacyjnego dla innowacji w obszarze rynku wodoru w Polsce (nagroda wręczona została podczas MOVE – International Mobility Congress).

Autor monografii „Statut spółki akcyjnej jako środek obrony przed wrogim przejęciem” oraz licznych publikacji prasowych i naukowych z zakresu prawa spółek handlowych i finansowania projektów innowacyjnych.

Wielokrotnie wyróżniany w międzynarodowym rankingu The Legal 500.

Zdobywca 2. miejsca w konkursie European Innovation Procurement Awards EUIPA 2021 organizowanym przez Europejską Radę ds. Innowacji. Współtworzonym przez niego projektem był elastyczny model prawny służący do realizacji zamówień publicznych na zielone innowacje.

 

Mateusz Stańczyk

05.04.2024

Nagroda dla SMM Legal za wieloletni wkład w budowanie otoczenia prawno-legislacyjnego dla innowacji w obszarze rynku wodoru w Polsce

28.03.2024

Międzynarodowy ranking The LEGAL 500 EMEA 2024 wyróżnia kancelarię i jej ekspertów

Publikacje

Limitations raise questions. We provide answers.
Share