Pozwy zbiorowe ułatwią walkę z wielkimi koncernami

Dziennik

Nowe prawo umożliwi grupom osób lub firm występowanie do sądów z pozwami o odszkodowania. Jak w USA pozwolą one na walkę z firmami i instytucjami.
    Szykuje się rewolucja w prawie gospodarczym: grupa osób lub firm będzie mogła wystąpić do sądu z tzw. pozwem zbiorowym. Polacy otrzymają skuteczne narzędzie pozwalające im na walkę z potężnymi koncernami.
    Komisja Kodyfikacja Prawa Cywilnego pracuje nad projektem ustawy, który ujrzy światło dzienne za dwa, trzy tygodnie.
    Kiedy można wykorzystać postępowanie grupowe? Na przykład w sprawie o odszkodowania za katastrofę w hali targowej w Katowicach, która miała miejsce przed dwoma laty. Pozew zbiorowy byłby też skuteczną formą walki o obniżenie opłat za przejazd remontowaną autostradą Kraków-Katowice.
    Z pozwem zbiorowym będzie mogło wystąpić co najmniej 10 podmiotów (osób), które będą musiały zaangażować adwokata. Do pozwu dołączona ma być umowa grupy z pełnomocnikiem określająca jego wynagrodzenie. Ustawa dopuszcza – co będzie nowością w polskim prawie – by stanowiło ono część wawalczonej sumy. Członkowie grupy będą musieli zgodzić się na tzw. standaryzowanie wielkości roszczenia. W efekcie w przypadku wygrania sprawy każdy dostanie taką samą kwotę.
    Adwokat Przemysław Maciak z kancelarii Sójka & Maciak przyznaje, że ustawa o pozwach zbiorowych jest niezbędna. – Będzie miała fundamentalne znaczenie np. dla spraw o odszkodowania przeciwko koncernom farmaceutycznym czy tytoniowym. Siła rażenia pozwu zbiorowego jest olbrzymia – podkreśla adwokat. Prowadzi on w imieniu 9 osób postępowania przeciw amerykańskiej firmie farmaceutycznej Merck o odszkodowania za uboczne działanie leku przeciwbólowego Vioxx. Do kancelarii zgłosiło się ponad 300 poszkodowanych.Procedury i koszty związane z postępowaniem zniechęciły większość z nich.- Gdyby ustawa była wcześniej, przeciw firmie wystąpiłoby kilkaset osób – mówi Maciak.

Limitations raise questions. We provide answers.
Share