Polacy chcą mega odszkodowań za szkodliwy lek.

Gazeta Wyborcza

Robert Rewiński
5 mln zl domaga sie emeryt z Poznania od amerykańskiej firmy Merc Sharp & Dohme za utratę zdrowia spowodowana zażywaniem leku VIOXX. w sobotę do poznańskiego sadu wpływa pierwszy pozew, dwa identyczne na łączna kwotę 10 mln zł w przyszłym tygodniu trafia do sadów w Warszawie i Krakowie.

Stanisław Paszek w latach 90. zachorował na reumatoidalne zapalenie stawów. Od 2001 do 2004 roku zażywał przepisany mu przez lekarza preparat VIOXX. Zgodnie z zaleceniami na ulotce łykał jedna tabletkę dziennie. – Reumatyzm przestał doskwierać, ale po roku zacząłem mieć problemy z sercem. Pojawiła sie arytmia, zaczęło gwałtownie spadać mi ciśnienie. Potem dostałem udaru mózgu – opowiada.

Dziś 63-letni pan Stanisław jest bardzo schorowanym człowiekiem. Musi leczyć sie u neurologa, kardiologa, urologa, gastrologa, laryngologa. Wszelki wysiłek jest dla niego śmiertelnie niebezpieczny. – Po wejściu na drugie piętro moje serce po prostu sie zatrzymuje. Musze sie wtedy szybko ratować – gwałtownie wymachiwać ramionami, by serce znów zaczęło pracować. Ciśnienie krwi spada wówczas nawet do 60 na 40, a potem nagle skacze do 170 na 110 – opowiada.

W podobnej sytuacji jest pani Maria S. z Warszawy, która po czteroletniej kuracji VIOXX-em tez leczy sie na serce. – Od dawna mam zmiany zwyrodnieniowe biodra i kręgosłupa. Kiedy VIOXX pojawił sie na rynku, byłam zachwycona. Bardzo ułatwił mi poruszanie sie, ale dziś mam ciężką arytmię, gwałtowne spadki ciśnienia albo przyspieszone tętno. Bez leków nasercowych i nieustannej kontroli lekarza nie jestem w stanie żyć – opowiada. Malina B. z Krakowa, która zażywała lek przez trzy lata, stan swojego zdrowia ocenia identycznie.

W imieniu tych trzech pacjentów przeciwko amerykańskiemu producentowi leku firmie Merc Sharp & Dohme (MSD) występuje poznańska kancelaria Sójka & Maciak. Wczoraj pierwszy pozew dotarł do poznańskiego sadu. Kancelaria domaga sie łącznie 15 mln zł, po 5 mln dla każdej z osób. – W USA uznano lek za śmiertelnie niebezpieczny, bo odnotowano tam aż 60 tys. zgonów. Sad w Teksasie wykazał kilka tygodni temu jednoznacznie, że winny jest producent, i nakazał wypłatę rodzinie jednej z ofiar aż 253 mln dol – wyjaśnia Przemysław Maciak, współwłaściciel kancelarii.

W Polsce w latach 2003-04 do Urzędu Rejestracji Leków na utratę zdrowia spowodowana zażywaniem VIOXX poskarżyło sie 81 osób. Rodziny zgłosiły dwa przypadki zgonów. 1 października ub. roku główny inspektor farmaceutyczny wycofał lek z polskiego rynku. Szacuje sie, ze w Polsce preparat mogło zażywać ok. 9 tys. osób.

Limitations raise questions. We provide answers.
Share