Kompleksowo wsparliśmy Klienta w transakcji wykupu menedżerskiego

Eksperci SMM Legal – Partner Zarządzający Aleksander Czech oraz dr Jan Stranz zapewnili kompleksowe wsparcie prawne Prezesowi spółki Rotometal sp. z o.o. w procesie wykupu 100% jej udziałów od dużego funduszu inwestycyjnego Highlander Partners oraz od wspólników mniejszościowych. Transakcja została przeprowadzona w formie wykupu menedżerskiego, a jej wartość opiewa na 65 mln złotych.

– Wykup menedżerski polega na odkupieniu udziałów spółki przez menedżera od dotychczasowych jej właścicieli – tłumaczy dr Jan Stranz, zaangażowany w opracowanie kompleksowej koncepcji prawnej transakcji. – Przygotowanie takiej transakcji wymaga uwzględnienia wielu różnych czynników prawnych i ekonomicznych, dlatego stanowi poważne wyzwanie zarówno dla menedżera, jak i prawników – dodaje.

Rotometal sp. z o.o. to wiodący producent narzędzi i produktów dla przemysłu poligraficznego i przetwórczego, zarządzany przez prezesa Grzegorza Dołbniaka. W 2017 r. na zasadzie “kup i buduj” zainwestował w nią fundusz typu private equity – Highlander Partners.

– Klient zgłosił się do nas w momencie, gdy pojawiła się opcja wyjścia kapitału funduszu ze spółki – tłumaczy mecenas Aleksander Czech, odpowiedzialny za obsługę transakcji. – Naszą rolą było optymalne zabezpieczenie jego interesów, co udało się przeprowadzić – dodaje. – Nie byłoby to możliwe bez doskonałej współpracy ze strony Klienta – podsumowuje.

Prawnicy SMM Legal nie tylko opracowali koncepcję prawną transakcji, ale też wspierali Klienta na każdym jej etapie. Ich pomoc obejmowała kolejno:

  • przygotowanie struktury sprzedaży,
  • zapewnienie wsparcia w uzyskaniu finansowania,
  • udział w negocjacjach,
  • finalizację transakcji.

Po stronie Highlander Partners w transakcję zaangażowany był zespół kancelarii Clifford Chance.

Limitations raise questions. We provide answers.
Share