Sukces adwokatów SMM Legal w sprawie white collar crime

Adwokaci z Departamentu Prawa Karnego SMM Legal z sukcesem reprezentowali Klienta – dyrektora finansowego polskiego oddziału międzynarodowej korporacji – w sprawie o przywłaszczenie 5 milionów złotych.

Sprawa dotyczyła wyprowadzenia środków z rachunków bankowych spółki przy użyciu danych uwierzytelniających, którymi posługiwał się m.in. nasz klient. Nieznani sprawcy dokonali nieautoryzowanych przelewów na konto muła finansowego, który następnie wypłacił pieniądze i przekazał swoim wspólnikom. W toku śledztwa mężczyzna twierdził, że rozpoznał naszego klienta na spotkaniach grupy przestępczej, co dawało mocne podstawy do skierowania aktu oskarżenia. Przekonanie prokuratury wsparte było stanowczym stanowiskiem banku, że nie doszło do złamania zabezpieczeń, ponieważ sprawcy posiadali autentyczne dane do logowania.

Na rozprawie przesłuchaliśmy blisko 80 świadków. Naszym celem było udowodnić, że sprawcy znali dane uwierzytelniające naszego klienta i mogli się nimi posłużyć, a w rzeczywistości Dyrektor Finansowy nie brał udziału w oszustwie – mówi adw. Krzysztof Urbańczak, Partner w SMM Legal, jeden z obrońców klienta.

Z kolei adw. Arkadiusz Habiera, specjalizujący się w postępowaniach z zakresu cyberprzestępczości, wskazuje: Pozyskaliśmy prywatną opinię biegłego podważającą stanowisko banku. Wynikało z niej m.in. że bank nieprawidłowo zabezpieczył dane cyfrowe, przelewy najprawdopodobniej wykonała osoba, która wcześniej nie korzystała z bankowości elektronicznej spółki, a zabezpieczenia mogły nie być w 100% skuteczne.

Więcej o wygranej przez adwokatów z Departamentu Prawa Karnego sprawie zamieszczamy w case study.

Limitations raise questions. We provide answers.
Share