SMM Legal Doradza PKN ORLEN W Procesie Fuzji Z Grupą LOTOS

Planowane połączenie ORLEN i Grupy LOTOS uznawane jest za największą fuzję w historii polskiej gospodarki. Kapitalizacja obu spółek wynosi odpowiednio ponad 40 miliardów złotych w przypadku ORLEN i ponad 10 miliardów złotych w przypadku Grupy LOTOS. Według szacunków, połączenie obu podmiotów może przynieść setki milionów złotych synergii i skutkować powstaniem największej polskiej spółki, zdolnej do konkurowania z największymi międzynarodowymi koncernami.

Połączenie obu pomiotów to także ogromne wyzwanie z prawnego punktu widzenia. Wstępnym etapem tego procesu jest przeprowadzenie szczegółowego due diligence Grupy LOTOS w kilkunastu obszarach, w tym zbadanie zawartych przez spółkę umów handlowych, stosunków pracowniczych, praw własności intelektualnej czy kwestii środowiskowych. Połączenie spółek wymagać będzie również m.in. przygotowania i złożenia wniosku o zgodę do Komisji Europejskiej, a także opracowania kompleksowej strategii w celu realizacji wymogów wynikających z przepisów regulujących funkcjonowanie spółek giełdowych. Nad procesem tym w najbliższych miesiącach pracować będzie kilkudziesięciu prawników SMM Legal z kilku różnych departamentów. Sam proces połączenia zgodnie z wstępnymi założeniami może potrwać rok.

To prawdopodobnie największa transakcja M&A kiedykolwiek przeprowadzana na polskim rynku prawniczym, wybór SMM Legal jako kompleksowego doradcy w tym procesie stanowi więc potwierdzenie naszej pozycji na tym rynku. Zaufanie, jakim obdarzają nas największe polskie spółki, takie jak PKN ORLEN, stanowi dla nas powód do dumy, ale i wielkie wyzwanie, któremu nasz zespół z pewnością podoła – powiedział mec. Przemysław Maciak, Partner Zarządzający SMM Legal.

Zapraszamy też do zapoznania się z wywiadem z Prezesem Zarządu PKN ORLEN – Danielem Obajtkiem oraz Partnerem Zarządzającym SMM Legal – Prof. Maciejem Mataczyńskim, dotyczącym transakcji:

https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/1110841,daniel-obajtek-i-maciej-mataczynski-o-przejeciu-lotosu-przez-orlen.html

Limitations raise questions. We provide answers.
Share