Operatorzy komórkowi upowszechnią e-podpis

Uruchomienie przez sieci telefonii komórkowej bezpiecznego podpisu elektronicznego pozwoli na masowe korzystanie z tej formy autoryzacji dokumentów.
    Operatorzy telefonii komórkowej mogą wykorzystać nałożony przez ustawodawcę obowiązek stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego w rozliczeniah  z ZUS i zarobić na świadczeniu tego typu usług. Z technologicznego punktu widzenia składanie e-podpisu przez telefon komórkowy jest możliwe, nie ma też przeszkód prawnych dla zastosowania takiego rozwiązania . ZUS twierdzi, że jest przygotowany do odbioru dokumentów podpisywanych za pomocą telefonów komórkowych.
    Od 21 lipca tego roku firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników będą musiały rozliczać się z ZUS przez internet. To oznacza, że kwalifikowany e-podpis będzie musiało zacząć stosować ok. 200 tys. firm. Deklaracje przesłane przez płatników powinny być podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym. Specjalne certyfikaty sprzedają trzy firmy: Unizeto Technologies pod marką Certum, PWPW pod marką Sigillum i Krajowa Izba Rozliczeniowa. Ważny przez rok certyfikat wraz ze specjalną kartą i czytnikiem kryptograficznym, który po podłączeniu do komputera umożliwia podpisanie e-dokumentu, kosztuje ponad 300 zł.
    – Z szacunków wynika, że na razie centra certyfikacji sprzedały ok. 20 tys. kwalifikowanych certyfikatów. Ponieważ telefon komórkowy ma niemal każdy Polak, wprowadzenie usługi mobilnej upowszechniłoby posługiwanie się bezpiecznym podpisem elektronicznym. Odpadłaby konieczność zakupu czytnika kryptograficznego, rozwiązanie takie powinno więc być tańsze od obecnie stosowanego – mówi adwokat Przemysław Maciak z kancelarii Sójka & Maciak, która zajmuje się aspektem prawnym wprowadzenia mobilnego e-podpisu przez jedną z sieci komórkowych. Dodaje, że z punktu widzenia prawa nie ma znaczenia, czy podpis jest składany za pomocą czytnika dołączanego do komputera, czy za pomocą telefonu. Potwierdza to Mikołaj Skorupski, rzecznik prasowy ZUS.
    – Najpóźniej w czerwcu system będzie gotowy – mówi Mariusz Skiba, prezes spółki MobiTrust pracującej nad dostarczeniem technologii, która pozwoli operatorowi telefonii komórkowej wdrożyć usługę mobilnego e-podpisu. Z naszych informacji wynika, że MobiTrust pracuje dla sieci Plus i ona będzie pierwsza na tym rynku.
    – Nie podjęliśmy jeszcze decyzji. Przeprowadzamy analizy i szacunki, na ile podpis elektroniczny jest usługą oczekiwaną przez naszych klientów – poinformowała Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska, rzecznik prasowy sieci Plus. Podobne odpowiedzi otrzymaliśmy z sieci Era i Orange. – Dla nas pojawienie się mobilnego e-podpisu byłoby bardzo korzystne. Dzięki upowszechnieniu e-podpisu moglibyśmy sprzedawać więcej kwalifikowanych certyfikatów – mówi Jakub David z firmy Unizeto.
E-podpis można stosować nie tylko w rozliczeniach z ZUS, ale też przy składaniu deklaracji podatkowych czy podpisywaniu faktur elektronicznych. Wkrótce będzie można składać elektronicznie pisma również w sądach.

Limitations raise questions. We provide answers.
Share