Ranking Kancelarii Prawnych w Polsce 2005

Już po raz drugi “Gazeta Prawna” przygotowała ranking kancelarii prawnych w Polsce. Tak jak w roku ubiegłym zwróciliśmy sie do wielu kancelarii z prośbą o odpowiedź na nasze pytania, dzięki którym mogliśmy zaobserwować, co sie dzieje na rynku usług prawnych.

_x000D_

Zapytaliśmy, ilu kancelaria liczy adwokatów i radców prawnych, w jakich dziedzinach prawa sie specjalizuje, w jakich językach obcych obsługuje swoich klientów, a także, jakie osiągnęła obroty w 2004 r. Ponadto chcieliśmy wiedzieć, od ilu lat poszczególne kancelarie funkcjonują w Polsce.

_x000D_

W przypadku rankingu kancelarii prawnych trudno określić kryteria, jakie musi spełniać najlepsza kancelaria. Nie można przeprowadzić rankingu na podstawie danych na temat prowadzonych przez kancelarie spraw lub sukcesów i porażek ani tez liczby klientów. Specyfika tych zawodów polega m.in. także na tym, że adwokaci i radcowie prawni mogą odmówić przyjęcia sprawy tylko w przewidzianych przepisami okolicznościach, zaś obowiązujący ich zakaz reklamy ogranicza informacje, jakich mogą udzielać na temat działalności, jaką prowadzą. Dlatego tez ranking kancelarii został przeprowadzony na podstawie liczby adwokatów i radców prawnych pracujących lub współpracujących z dana kancelarią. W ten sposób powstała lista przedstawiająca kancelarie działające na rynku polskim.

_x000D_

Ostatni rok przyniósł bardzo duże zmiany w zakresie obsługi prawnej w Polsce. Weszła bowiem w życie budząca wiele kontrowersji ustawa o zmianie ustawy o adwokaturze i niektórych innych ustaw. Umożliwia ona świadczenie pomocy prawnej przez osoby posiadające wyższe wykształcenie prawnicze, lecz które nie ukończyły aplikacji. Gwarantuje też więcej dróg prowadzących do wykonywania zawodu adwokata i radcy prawnego. Dlatego też wśród pytań, które zadaliśmy kancelariom, znalazło się dotyczące ich opinii na temat zmian w ustawach korporacyjnych.

_x000D_

Podobnie jak w ubiegłym roku, poprosiliśmy przedstawicieli kancelarii o udzielenie odpowiedzi na pytania związane ze świadczeniem obsługi prawnej. Zapytaliśmy o popularne i mniej popularne dziedziny prawa, z jakimi problemami borykają się klienci w ramach poszczególnych dziedzin prawa i jak kancelarie im pomagają.

Ranking kancelarii dużych – pobierz PDF
Katarzyna Rychter

Limitations raise questions. We provide answers.
Share